Anasayfa | İletişim

HAKKIMIZDA | HİZMETLER | ÇÖZÜMLER | REFERANSLAR | KARİYER

» PROJE YÖNETİMİ
» LOJİSTİK
» Üretim Planlama ve Kontrol (PP)
» Kalite Yönetimi (QM) 
» Bakım Onarım (PM) 
» Malzeme Yönetimi (MM) 
» Satış Dağıtım (SD)
» Depo Yönetimi (WM) 
» Servis Yönetimi (CS) 
» Proje Sistemi (PS) 
» FİNANS
» Mali Muhasebe ve Finans (FI) 
» Finansal Tedarik Zinciri Yönetimi (FSCM)
» Maliyet Muhasebesi(CO)
» TEKNİK
» Yazılım Geliştirme ve Programlama (ABAP)
» İş Zekası (BI - Business Intelligence)

Maliyet Muhasebesi ve Kontrol (CO)

 

Maliyet Muhasebesi ve Kontrol modülü işletmeniz yönetimine karar verme için gerekli olan maliyet ve gelir hesaplamalarını içeren fonksiyonları kapsar.

 

Mali muhasebe ve finans, üretim planlama, malzeme yönetimi, satış ve dağıtım gibi diğer modüller ile entegre olarak çalışarak yönetim için gerekli olan karlılık ve maliyet ilişkili planlama, raporlama ve analiz için gerekli bütün bilgiyi sağlar.

 • Masraf Çeşidi Muhasebesi; işletmenizin faaliyetine ilişkin (ürün masrafları, seyahat masrafları, üretim masrafları vb) masrafların gelir/gider hesaplarına atılan kayıtlarla aktığı ve bu masrafların detaylarını inceleyebileceğiniz bir modüldür. Mali muhasebeden ana hesaplar üzerinden akan bu kayıtlar hesapların birincil masraf çeşidi olarak tanımlanması ile sağlanır. İkincil masraf çeşitleri ise gerekli analiz ve raporlamaların yapılabilmesi için malzeme gideri, üretim maliyet ve giderlerinin dahili mahsuplaştırıldığı, masraf yüklemelerinin yapıldığı ve yönetildiği bileşenlerdir. Masraf ve gelir kontrolünün yapılması için gerekli masraf yeri, iç sipariş vb masraf taşıyıcı öğelerin tayin edildiği bu masraf çeşitleri, maliyet muhasebesi için temel oluşturur.

   

 • Masraf Yeri Muhasebesi; işletmeniz tarafından katlanılan masrafların şeffaf olması gerklidir. Bu herbir fonksiyonel alanınızın karlılığını kontrol ve yönetimi için doğur karar almanıza olanak sağlayacaktır. Bunun için tüm masrafların kendi kaynağına atanmış olması gerekir. Masraf Yeri Muhasebesi modülü, masrafların bu maliyete doğrudan tabi olan organizasyonel birimlerde toplanarak değerlendirildiği ve gider analizinin yapılabildiği modüldür. Masraf yeri muhasebesi masrafların efektif olarak planlanması ve gerektiğinde diğer masraf objelerine dağıtılabilmesini ve bu birimleri maliyet verimliliğinin takibini yapmanıza olanak sağlar.

   

 • İç Siparişler,işletmenizde herhangi bir spesifik iş, hizmet ve görev gibi dahili aktivitelerden kaynaklanan masrafların, masraf yerlerine kıyasla daha detaylı bir şekilde takip edilmesini sağlar.

   

 • Ürün Masrafları Muhasebesi; üretilen bir ürüne ilişkin veya sağlanan bir hizmete ilişkin tüm masraflarınızı kontrol edebileceğiniz, plan/fiili değer analizlerinizi yapabileceğiniz, dönem sonu fiili maaliyetini hesaplayacağınız, karlılık analizi ve ürün maliyetlendirme için gerekli verileri oluşturacağınız, detaylı maaliyet bilgisine erişim sağlayan bir modüldür.

   

 • Karlılık Analizi Modülü; müşteri, müşteri grubu, ürün, ürün grubu, satış organizasyonu, bölge vb gibi işletiminizin farklı segmentlerinde maaliyet ve gelir analizi yapmanıza, karlılık üzerindeki etkilerini takip etmenize ve karlılığı analiz etmenize olanak sağlar.

   

 • Kâr Merkezi Muhasebesi; gelir ve giderlerinin, üretim hattı, coğrafi bölge, fonksiyon vb gibi işletme içerisindeki raporlama ihtiyacına gore belirlenecek kırılımlarda görüntülenmesine ve analiz edilmesine yarar.

 

MALİYET MUHASEBESİ VE KONTROL

 

» Masraf Çeşidi Muhasebesi

» Masraf Yeri Muhasebesi

» İç Siparişler

» Ürün Masrafları Kontrolü

» Aktivite Bazlı Maliyet Muhasebesi

» Karlılık Analizi

» Kar Merkezi Muhasebesi

» Ürün Maliyeti Muhasebesi

© 2009 Tüm hakları saklıdır. web tasarım bireklam.net